English
A méhen belüli fogamzásgátló módszerek
hormonális és hagyományos IUD
(Spirál, Hurok, méhen belüli eszköz, IUD)
A méhen belüli fogamzásgátló módszerek óriási előnye, hogy felhelyezés után nem szükséges semmilyen együttműködést a páciensektől, tehát – szemben a hagyományos un. barrier (óvszer, pesszárium) módszerrel és a hormonális fogamzásgátló tablettával – ideális és jól átgondolt alkalmazás esetén ugyanolyan hatásosan védenek a nem kívánt terhesség ellen, anélkül, hogy foglalkozni kellene velük. Nyugodtan el lehet felejteni, meg lehet felejtkezni róla.
A spirál 25 35 mm-es, rugalmas műanyag vázú eszköz, amely legtöbbször réz, ezüst, arany ötvözetű fémszálat vagy gyűrűt is tartalmaz. A népi elnevezés innen származik:legtöbbször fém részt tartalmaz spirális alakban, ami egy steril gyulladást okoz a méh üregében.

A felhelyezést a ciklus első 7 napjára érdemes időzíteni, részben azért mert akkor a terhesség valószínűsége minimális, részben azért mert ilyenkor a legnyitottabb a méhszáj és így a felhelyezés kevésbé fájdalmas. Az eszközök felhelyezése során először az orvos és a páciens közösen kiválasztja a megfelelő méretű fajtájú és minőségű eszközt-ezt a Szent Anna Rendelőben alapos konzultáció és felvilágosítás előzi, meg aminek során számos eszközt a kezébe foghat, megnézheti. A felhelyezés egy néhány perces folyamat, ultrahangvizsgálat után, a méhszáj alapos fertőtlenítését követően, a méhszájat rögzíteni kell egy úgynevezett golyófogóval, majd szondavizsgált után a hurkot felhelyezzük. A felhelyezés egy üreges műanyag cső segítségével történik a méhszájon át, felvezetjük a méh üregébe, majd visszahúzzuk a csövet és a spirál a méh üregében marad. A felhelyezés általában nem jár különösebb fájdalommal, de van, aki menstruációs görcsként éli meg. A művelet végén ismételt ultrahangvizsgálatot végzünk. A spirál a felhelyezés után hosszú ideig (5-7 év) bent maradhat a méhben, de időnként cserélni kell, mert a fém részek korrodálnak, az eszköz rugalmassága csökken így a teherbeesés esélye nő!
Sokféle spirál létezik, az orvos állapítja meg a szükséges méretet, és az ár, minőség és igények alapján közösen kell kiválasztani a megfelelő eszközt.
A jelenleg elérhető réz,ezüst arany méhen belüli eszközök ( IUD, Pl. Lilly Silver, Lilly gold, Mona Lisa, Multiload, TCU ) olcsók és megbízhatók, sokszor ha páciens rövidebb ideig, nem a menopausa körül szeretne olcsó megbízható fogamzásgátló módszert és különösen ha egyébként nem bő a vérzése és nincs pecsételő vérzése, a legjobb megoldás a hagyományos hurok. Sokszor halljuk:”Már 20 éve fent van a hurok és semmi bajom nincs.” A 20 év talán hosszú idő, ezalatt a spirál,betokozódhat, beépülhet a méh falába, sőt még a hasüregbe is átjuthat ,krónikus gyulladást okozhat, de mindenképpen elveszti eredeti hatását és megszűnik a hatásos fogamzásgátlás.,ezért is szükséges a rendszeres elsősorban ultrahang ellenőrzés. Míg a nem hormonális hurkok növelhetik a menstruációs vérzés és pecsételő vérzés mennyiségét és idejét bő vérzést is okozhatnak,velük szemben a Levonorgestrel eszközök,a hormonkibocsájtóhurkok LNG-IUS (Mirena, Jaydess, Levosert,Donasert®) jelentősen csökkentik a vérzés mennyiségét, és hosszát. A vérzéscsökkentés hatékonysága erős menstruációs vérzés esetén megközelíti az endometrium ablatióét(méhnyálkahártya leégetés, teljes eltávolitás) és a hysterectomiáét (teljes méheltávolítás). Mennyi hormont bocsájt ki egy ilyen eszköz? A páciens számára , de a laborvizsgálatok számára is mérhetetlen mennyiséget: 65-85 naponta egy fogamzásgátló tablettányit, 4-5 év alatt egy hagyományos modern fogamzásgátló tabletta egyetlen dobozának megfelelő mennyiséget.
A spirál felhelyezése után pecsételő vérzés jelentkezhet, ha ez nem fokozódik, illetve ha a vérzés pirosasból barnássá válik, akkor nincs sürgős teendő. A felhelyezést követően a hagyományos nem hormontartalmú eszközöknél a vérzés hosszabb, bővebb lesz, míg a hormonkibocsájtó rendszereknél a vérzés jelentősen csökken, esetleg el is marad. A spirálból műanyag szál nyúlik ki, amelynek segítségével ellenőrizni lehet, hogy nem lökődött-e ki a szerkezet. A spirált csak szakorvosnak szabad eltávolítania, ultrahang vizsgálat, feltárás után méhtükör, segítségével az 5 évnél nem régebbi, nem beágyazódott eszközöket fájdalommenetesen könnyen el lehet távolítani. Az eltávolítás rendszerint gyorsabb és kevésbé fájdalmas, mint a felhelyezés.
A méhen belüli fogamzásgátló eszköz (IUD, hurok, spirál) előnyei
Az eszköz nadályozza a teherbe esést, a felhelyezés után azonnali, folyamatos védelmet ad.. Nem befolyásolja az anyatej-kiválasztást, és nem borítja fel a természetes hormonháztartást, a későbbi fogamzó képességre sem ártalmas.
A méhen belüli fogamzásgátló módszer hátrányai
(ezen hátrányok 99%-ban a hagyományos, nem hormonális eszközökre vonatkoznak A bő vérzés , gyulladás illetve a méhen kívüli vagy méhen belüli terhesség nem szoktak előfordulni a hormonális eszközöknél!)
Szövődmények, komplikációk: Perforáció, kismedencei fertőzés, tályog, terhesség, vérzés
Előfordulhat, hogy a behelyezésnél, vagy későbbi elmozdulás következtében átfúródik a méh fala (perforáció), kismedencei fertőzés, hüvelyi folyás esetleg kismedencei tályog alakul ki, ez a szövődmény gyakorlott nőgyógyász esetében csak elméleti veszélyt jelent.
Ha az eszköz elmozdul, méhen belüli terhesség alakulhat ki, ilyenkor a terhességet nem kell feltétlenül megszakítani. Az eszköz jelzőszálát megragadva levesszük, és a legtöbb esetben a terhesség zavartalanul továbbfejlődik. Sokszor gond nélkül kiviselhető a terhesség a hurok mellett is, de ennek a terhesség utolsó harmadában veszélyei lehetnek- magzatvízszivárgás, vérzés, burokrepedés. Ezért javasolt a terhesség korábbi szakaszában eltávolítani az eszközt.
Egy ritka, de veszélyes szövődmény: méhen kívüli terhesség, Extrauterin graviditás
A méhen kívüli terhességek jelentős százaléka hagyományos méhen belüli fogamzásgátló eszközök mellett jön létre. A méhen kívüli terhesség (extrauterin graviditás,ectopiás terhesség) életveszélyes állapot,ezért ha hurok mellett terhességi jeleket érez, alhasi fájdalma van, a menses elmarad, majd pecsételő vérzés jelentkezik, akkor mindig gondolni kell a lehetőségére. Az ultrahang, a terhességi teszt és a Béta HCG laborvizsgálat segít eldönteni a kérdést. Amennyiben az ultrahangvizsgálat során-méhen belül nem látható a terhesség, esetleg hasüregben szabad folyadék (vér) látható és a terhességi teszt pozitív akkor a méhen kívüli terhesség gyanúja alapos. Ilyenkor laborvizsgálat , vérvétel segít a diagnózisban. Ha a terhesség nem látható és a béta HCG 2000 NE érték körül vagy afelett van, akkor szinte biztos, hogy extrauterin graviditásról van szó!
Vérzés és gyulladás a spirál mellett
A spirál egy idegen test, amely irritálja a méhnyálkahártyát és bővebb vérzést okoz, ez alól kivétel a hormonális spirál amely a vérzést csökkenti, vagy megszünteti. A méh nyálkahártyája igen érzékeny ilyenkor, ezért a menstruációs vérveszteség is jóval több lesz. A jelzőszálon keresztül a hüvelyből a kismedencébe baktériumok juthatnak fel a méh üregén keresztül,, ahol gyulladást okozhatnak.(Endo-miometritis, Parametritis.) Ezért gyakoribb a kismedencei gyulladás illetve a petefészek vagy méhgyulladás a spirált viselők körében.A bővebb elhúzódó vérzés a spirálok természetes velejárja, de ha alhasi fájdalom, láz jelentkezik és a laborvizsgálat gyulladásos paraméterei magasak akkor majdnem biztos, hogy kismedencei hurok által okozott gyulladásról van szó! Ilyenkor az eszközt antibiotikus védelemben el kell távolítani, ritkán hasi műtétre is szükség lehet!