Nőgyógyászati, Szülészeti és Ultrahang Magánrendelő Debrecen - Dr. Zatik János

 
  Dr. Zatik János szülész-nőgyógyász Debrecen Szent Anna nőgyógyászati magánrendelő Debrecen    
   
 
 
 
 














Fees



Kövessen minket a Facebook-on is


Orvosi másodvélemény online


Orvos

Dr. Zatik János
szülész-nőgyógyász szakorvos
egyetemi adjunktus

Tevékenység

A magán nőgyógyászati praxis tevékenységi köre a nőgyógyászat, terhesgondozás valamennyi területére kiterjed. Az Ultrahang vizsgálat felár nélkül az alapszolgáltatásaink közé tartozik.

Rendelő
Felszereltség tekintetében a rendelő a legmagasabb igényeket is kielégíti. Hangulatos, diszkrét környezet jellemzi.

Cím

Szent Anna Nőgyógyászati, Szülészeti és Ultrahang Magánrendelő
Debrecen
Szent Anna utca 48. sz.

Rendelési idő

Kedd, csütörtök, péntek
8:00-12:00 és 15:30-20:00
óra között,
valamint havi egy alkalommal szombaton
8:00 és 13:00 óra között
előzetes bejelentkezés alapján

Bejelentkezés

A bejelentkezés, időpont- foglalás az Interneten keresztül, a Bejelentkezés menüpontban történik.

Magán Egészségpénztár

A magánrendelés vizsgálati díját a szerződött
magán egészségpénztárak visszatérítik tagjaiknak.
A Szent Anna magánrendelő a legtöbb egészségpénztárral szerződésben áll.

Megközelíthetőség

A magánrendelő elérhetősége belvárosi elhelyezkedésének köszönhetően rendkívül jó. Gyalogosan, gépkocsival illetve tömegközlekedési eszközókkel egyaránt könnyen megközelíthető. Az elérhetőséget részletes útvonaltervek illetve egyedi térképek segítik.
Emellett oldalunkon egy interaktív - a Föld bármely pontjára kiterjeszthető Debrecen térkép is rendelkezésére áll.

Menstruáció

Primer és Secunder Dysmenorrhoea és a Prémenstruális szindróma (PMS) okai, tünettana, kezelése

Elsődleges és másodlagos fájdalmas menstruáció (Diszmenorrea) és a PMS elkülönítése

 

Fájdalmas havivérzésről (dysmenorrhoea) beszélünk, ha a menstruációt kifejezett alhasi fájdalom és görcsök kísérik. Primer Dysmenorrhoeának (elsődleges diszmenorrea) nevezzük a rendkívül erős görcsökkel, kismedencei fájdalommal, gyengeséggel járó menstruációt, amelyiknek a hátterében nem lehet valamilyen szervi okot kimutatni. Secunder Dysmenorrhoeának (másodlagos diszmenorrea) nevezzük azon eseteket amelyeknél valamilyen szervi eltérést, daganatot tudunk kimutatni menstruációs a fájdalom hátterében.(Endometriosis, Chronikus gyulladás, Mioma, Cyszta).

A primer dysmenorrhoea lehet enyhe - ha csak néhány óráig tart -, és súlyos, ha több napig áll fenn a kifejezetten görcsös a fájdalomhoz ilyenkor fejfájás, migrén hasmenés, hányinger, rossz közérzet is társulhat a menstruációs fájdalomhoz.A menzesz előtti napok tünetmentesek, a fájdalom csak a menstruáció alatt jelentkezik, az első napokban kifejezett. Gyakori kórképről van szó. Ha árnyalni szeretnénk, a problémát tisztában kell lennünk néhány ehhez kapcsolódó kórképpel,kifejezéssel, hasonló tüneteket okozó betegséggel amelyet röviden részletezek ezek az a Primer(elsődleges) dysmenorrhea , a Secunder(másodlagos )dyshmenorrhea, Premenstruális szindróma).

Alapvetően tehát két fő diszmenorrea csoportot különítünk el: elsődleges vagy primer diszmenorrhea: ez általában inkább a fiatal korban jelentkező fájdalmas havivérzés, amelynek hátterében szervi elváltozások, vagy egyértelmüen kimutatható betegség(endometriozis, mioma, cyszta, szervi betegségek) nem állnak. Ezek az esetek gyógyszeres kezelésre jól reagálnak.

A másik fő csoport a secunder dysmenorrhea amelynek hátterében egyértelműen kimutatható, ismert elváltozás, betegség áll: endometriozis, adenomyozis, mütétek utáni hegesedés, összenövések, myoma, cyszta – tehát valamilyen, máshol részletezett szervi betegséget mindig ki tudunk mutatni,amely másodlagosan a menseshez kapcsolódó fájdalmat okoz. A primaer és a szekunder dyshmenorrhea elkülönitése tehát nagyon fontos.

A primer forma inkább a fiatalabb korosztály betegsége, kimutatható egyértelmű ok és elváltozás nélkül,szemben az inkább később jelentkező másodlagos formával amely tehát idősebb korban jelentkező fájdalmas havivérzés, és hátterében valamilyen szervi elváltozás is áll.

A dysmenorrhea részletes kivizsgálása, mindenkor indokolt a részletes fizikális, nőgyógyászati, ultrahang, labor vizsgálatok szükségesek, amelynek során fény derülhet secunder, másodlagos kórképre és annak okára ezt követően annak célzott kezelésére. A két csoport elkülönítésé tehát a kezelés szempontjából nagyon fontos. Amennyiben másodlagos okot nem találunk, csak akkor mondhatjuk ki , hogy elsődleges (primer) dyshmenrheaaról van szó.

A fájdalmas havivérzést,dysmenorrhaeat, szintén el kell különítenünk a menzeszhez szintén kapcsolódó tünetegyüttestől, a vérzés előtti időszakban jelentkező úgynevezett Prémenstruális szindrómától (PMS). A prémenstruális kifejezés azt jelenti, hogy a tünetek a menses előtti időkben indulnak, a kórképet sokszor prémenstruális feszültségnek is nevezik. A tünetek a menzeszt megelőző időszakban jelentkeznek, de fontos megjegyezni, hogy a feszültség és a fájdalom, a vérzés jelentkezésekor inkább csökken, ellentétben az elsődleges diszmenorreaval. A feszültség kifejezés elsősorban a pszichés tünetekre utal. A menses előtti időszakban jellemző az érzékenység, félelem, szorongás, ingerlékenység, kedélyingadozás. A feszültség fizikailag is igaz esetleg csak tizedmilliméterekkel, de mérhető, ilyenkor a víz visszatartás növekedése miatt a szó szoros értelmében is megfigyelhető, mérhető a feszültség, a bőr alatti víz mennyisége nő, a szervek merhetően vaskosabbak, nagyobbak- feszesebbek. Emlő, fenék, végtagok esetében ezt a páciensek ciklikusan érezhetik. Fiatal életkorban a PMS sokkal ritkább, mint a primer diszmenorrea, fájdalmas havi vérzés, de a tünetek ismerete segíthet felismerésében. Kezelése ugyanakkor sokkal összetettebb és nem elsősorban a fájdalomra összpontosít.

A női ciklus során tehát nemcsak a nemi szervek és a hormonszintek változnak ciklikusan, hanem az egész test. A testsúly, a bőr, a haj, az izzadás, a váladékok, a szemnyomás, a vérnyomás és a hangulat is ciklikusan változik. Ezt inkább kellemetlenségként érzékelik- pattanásos, zsíros bőr, idegesség, feszültség.

A ciklushoz kapcsolódó leggyakoribb panasz az alhasi görcs. Ezt a panaszt szinte minden nő tapasztalta már életében, de van, akinél minden menses ilyen, nehezen megélhető súlyos tünetekkel kapcsolható, amelyet csak rendszeres fájdalom csillapitó alkalmazásával lehet elviselni. Ezért is érdemes egy részletes kivizsgálást véghezvinni, és a kezelést alaposan megtervezni.
Akinél csak rövid ideig tartó, enyhe görcsök jelentkeznek, elegendő lehet a mozgás, étkezési és életmód, életritmus tanácsok, gyógynövény alapú teák, rosszabb esetben viszont az erős és hosszú fájdalom nehezen elviselhető és komoly kezelést igényel.

A kínzó panaszok hátterében a legtöbbször a elsődleges vagy a szekunder dysmenorrhoea áll, de sokszor egyéb panaszokkal együtt, keveredhetnek a premenstruációs szindrómával (PMS) de akár hormonális cikluszavar is lehet a háttérben.

A lányok asszonyok jelentős hányada, szenved a ciklushoz és a menseshez köthető jelentős alhasi panaszoktól, görcsöktől. Buta gondolat azt mondani,” elviselem, kibírom” ahogy azt a nőgyógyászok sokszor hallhatják! Ezekkel az életminőséget rontó fájdalmakkal, kellemetlenségekkel nem kell együtt élni. Az első lépés, hogy megszabaduljunk a zavaró, kellemetlen, életminőséget rontó panaszoktól, először is fontos megtalálni, mi áll a hátterükben, felállitani a pontos diagnózist és az arra épülő terápiát.

Vannak közös tünetek, de a fent említett tünetcsoportok alapvetően különböznek, és ha ezeket ismerjük, alaposan kivizsgáljuk akkor, miután tisztáztuk melyikkel állunk szemben, a hatásos kezelést ez alapján tudjuk elindítani. Az első lépés a összetett alapos kivizsgálás és csak utána következik a terápia. Ha például valakinek endometriosisa van, azt el kell különíteni a dysmenorrheatól. a PMS- től és aztán beszélhetünk kezelésről.

 

Különbségek a PMS és az elsődleges dymenorrhaea tünetei között

A hasi görcsön kívül milyen más panaszok kísérhetik a PMS-t és a primer dysmenorrhoeat és a szekunder dysmenorrhoeat?

A rendszeres menseshez társuló hasi fájdalmak mellett, primer dysmenorrhoea esetén derék és hátfájás, csípő és végbéltáji fájdalmak is előfordulnak. Időnként láz, általános gyengeség, fáradtság, hányinger, hányás, hasmenés is jelentkeznek.A panaszok a vérzés elmultával megszűnnek.

Szekunder dysmenorrhoea esetén a panaszok és a tünetek a háttérben álló alapbetegséghez köthetöek. Ilyen esetre hívja fel a figyelmet, ha a panaszok egyoldaliak, szexuális fájdalommal járnak,(Dyspareunia) vérzészavarral járnak. Széklettel, vizelettel, kapcsolatos zavarokkal társul.Nem ciklikus a fájdalom.

Premenstruális szindróma (PMS tünetcsoport) esetén rendkívül szerteágazó panaszokat tapasztalunk. A PMS ugyanis akár 10 különböző tünet csoportot és nagyon sok egyedi tünetet is magába foglalhat. Ilyenek a lehetnek fizikai tünetek (fájdalom, súlynövekedés, emlőfájdalom feszülés, bőr és hajproblémák), pszichés tünetek (feszültség, ingerlékenység, szorongás, izgatottság, türelmetlenség, depresszív tünetek, túlérzékenység, labilitás alvászavarok, csökkent teljesitőképesség, dekoncentráció, érdektelenség, túlérzékenység, étvágy zavarok, hízás, fogyás).

 

Mikor jelentkeznek a tünetek primer dysmenorrhoea és mikor PMS esetén?

Elsődleges dysmenorrhoea, vagyis fájdalmas havivérzés esetén a ciklus első napjáig, nincsenek panaszok. A vérzés kezdetéig tünetmentesek a páciensek, a ciklus első napján azonban alhasi fájdalmak, görcsök jelentkeznek. A prémenstruácios szindroma esetén (PMS) jelentkező hasi görcsök különböző mértékben már a ciklus második felében jelentkeznek, a vérzést megelőzően 8-12 napban már vannak alhasi fájdalmak, ezek a vérzés első napjaiban hirtelen csökkennek és megszűnnek.

Az is megfigyelhető, hogy a valódi primer dysmenorrhoea (tehát amikor nem valamilyen egyértelmű szervi ok, betegség áll a háttérben) első sorban fiataloknál tapaszutalható, és a kor előre haladtával lassan enyhülnek a panaszok, a szülések tovább javítanak a panaszokon és a szülések után a valódi primaer dysmenorrhaea idővel a legtöbbször meg is szokott szűnni. A premenstruációs szindróma (PMS tünetcsoport )esetében ezzel ellentétben évek múlásával fokozatosan erősödni, romlani szoktak a panaszok.

 

Milyen okok állnak a háttérben?

Az elsődleges dysmenorrhoea esetén az elmúlt évtized tudományos eredményei alapján a prosztaglandinok állnak a háttérben. A prosztaglandinok a gyulladásos, és fájdalmi reakciók kulcs tényezői. A szervezet szabályozásában résztvevő, rendkívül sok területen fontos molekulák. Összehúzódásra vagy elernyedésre bírják a simaizomsejteket, elősegítik vagy gátolják a vérlemezkék aggregációját, érzékenyítik a gerincvelő neuronjait a fájdalomingerre. Megindítják a szülést, szabályozzák a gyulladásos és fájdalommal kapcsolatos folyamatokat, a kalciumtranszportot, más hormonok szintézisét, és a sejtek növekedését. A női ciklus és a nemi szervek szempontjából szerepük van a sárgatest visszafejlődésében, a méh összehúzódásában és a méhszáj kitágulásában is. Az első menstruációt követő években jellemzően több termelődik belőlük, ami fokozottabb méhösszehúzódásokkal és ehhez kapcsolódóan erősebb görcsökkel, fájdalommal jár.

A másodlagos dysmenorrhoea esetén a fájdalmas vérzéseket valamilyen szervi eltérés, betegség okozza. A leggyakrabban endometriozis, adenomyozis, kismedencei chronikus gyulladás, hüvelyi gyulladás, STD, rejtett fertőzések, húgyúti okok, bél eredetű okok vagy mióma.

PMS esetén az elmúlt évek kutatási eredményei alapján a prolaktin nevű hormon áll a panaszok hátterében. Normál esetben a prolaktin csak nagyon alacsony mennyiségben van jelen a szervezetünkben, a hormon egyensúlyzavarok esetén, gyakran megemelkedik a prolaktin szint. Ilyenkor felborul, az ösztrogén (tüszőhormon) és a progeszteron (sárgatest hormon) egyensúly, az ösztrogén kerül túlsúlyba, a PMS tüneteit okozva. Mikor borul fel az ösztrogén/progeszteron egyensúly? A háttérben állhatnak különböző betegségek (PCOD), gyógyszerek, de a tartós stressz, egyoldalú táplálkozás és az extrém fizikai igénybevétel is emelheti a prolaktin szintet.

 

Kezelés

A kezelés alapja, mint mindig a pontos kivizsgáláson alapuló pontos diagnózis.
A primer diszmnorrhaea esetén enyhébb esetekben rendszeres testmozgástól, diétától is eredmény várható. A gyakorlat azt mutatja, hogy a sokszor szájról –szájra terjedő terápiás szokások nem igazán megfelelőek. A házipatikában található szerek sokszor elégtelenek, javasolt a körültekintő nőgyógyászati kivizsgálás, ultrahang esetleg labor vizsgálatok, nőgyógyász irányításával, szinte mindig meg lehet találni a megoldást. Az életminőség jelentős javulását, a kellemetlen tünetek megszüntetését,el tudjuk érni, ha pontosan tisztában vagyunk a primer(elsődleges) és a szekunder(másodlagos) dysmenorhaea és a PMS közötti különbségekkel. Azt is mondhatnánk, minden a diagnosztikán és a kivizsgáláson múlik, hiszen a gyógyszeres kezelés számos formája rendelkezésünkre áll. Számos életmód, diétás terápiás tanács mellett, gyógynövény alapú kezelés a Vitex agnus-castussal (Barátcserje,Agnucaston) történő kezelés mindig megfontolandó ,kiegészítve, kombinálva egyéb prosztaglandin szintézist befolyásoló gyulladáscsökkentőkkel, fájdalomcsillapítókkal, mellett hormon készítmények és fogamzásgátlók is rendelkezésre állnak.

Az ősi gyógynövény a Vitex agnus Castus hatásai rendkívül szerteágazóak, igy minden menstruációs fájdalom esetén elsődleges lehetőséget és kiegészítő lehetőséget is biztosíthatnak, hiszen a prosztaglandin/cytokin hatáson keresztül gyulladás csökkentő,görcsoldó hatásuak,Prolaktin inhibitorok, és ösztrogénszerű hatásuk is van.

Amennyiben rendszeres szexuális kapcsolat áll fenn, és dysmenorrhaeas panaszok is vannak és a fogamzásgátlás is megoldandó, a hormonális fogamzásgátló módszerek, tabletta, tapasz, injekció, hüvely gyűrű vagy méhen belüli eszköz is segíthet. A hormonális készítmények nemcsak a nem kívánt terhesség ellen nyújtanak védelmet, de a fájdalmas menstruációs görcsöket, a vérzés mennyiségét is csökkentik, de alkalmazásukat nem szabad indokolatlanul, megfelelő kivizsgálás nélkül elindítani.


   
 

Lap tetejére